Murnieku iela2Grīziņkalns ir apkaime Rīgas vēsturiskajā centrā, kas savu nosaukumu ir guvis no Grīzenberga muižas. Strauja Grīziņkalna apkaimes apbūve sākās pēc Mīlgrāvja dzelzceļa atklāšanas 1892.gadā. 19.gs beigās tika uzcelti vairāki rūpniecības uzņēmumi, tāpēc šajā rajonā apmetās galvenokārt fabriku strādnieki un viņu ģimenes. 20.gs. sākumā tika uzsākta arī Grīziņkalna parka izveide.

Grīziņkalna parks ļoti populārs kļuva 1905.-1907.gada revolūcijas laikā kā rīdzinieku pulcēšanās vieta.
Grīziņkalna apkaime atrodas UNESCO noteiktās Rīgas vēsturiskā centra aizsardzības zonas (buferzonas) robežās. Atjaunota vēsturiskā koka apbūve Mūrnieku ielā un 2013.gadā atklāts koka ēku renovācijas centrs “Koka Rīga”.
Apkaime ievērojama ar vēsturiskiem namiem: Sv. Pāvila luterāņu baznīcu, Sarkanā Krusta ēku kompleksu, Zemitāna staciju, kā arī Daugavas stadionu.

Informācijas avotu saraksts:
Rīgas pilsētas novadpētniecība
Rīga latviešu daiļliteratūrā


Grīziņkalna parks

Grizinkalna parksGrīziņkalna parks ierīkots uz smilšu kāpas. 18.gs. netālu no kāpas atradusies Grīziņmuiža, kas devusi pauguram nosaukumu. No 1902. līdz 1911.gadam Rīgas dārzu direkcija G.Kūfalta vadībā veica Grīziņkalna parka apzaļumošanu. Parkā uzbūvēja arī restorānu, un no 1905. līdz 1908.gadam darbojās teātris “Apollo”. 1930.gadā tika pabeigti rekonstrukcijas darbi A.Zeidaka vadībā, izbūvējot kāpnes, terases, atbalsta sienas un bērnu rotaļu laukumu ar baseinu. 1975.gadā parkā atklāts tēlnieka V.Alberga piemineklis 1905.gada cīnītāju pulcēšanās vietā. No 2003.gada parkā iekārtots skeitparks.
2013.-2014.gadā plānota Grīziņkalna parka teritorijas revitalizācija.

Informācijas avotu saraksts:
Rīgas pilsētas novadpētniecība
Grīziņkalna parka vēsture


Krāsotāju iela

Krāsotāju ielai nosaukums piešķirts 1876.gadā, un tas saistīts ar audumu krāsotājiem. Krāsotāju ielā 12 atjaunota viena no Grīziņkalna apkaimes vecākajām ēkām – 1876.gadā celtais Kreslinga nams. Ēkā atrodas koka ēku renovācijas centrs un muzejs “Koka Rīga”. Centra mērķis ir veiksmīgāk izmantot Grīziņkalna rajona tūrisma potenciālu, kā arī veicināt koka arhitektūras saglabāšanu Rīgā.

Informācijas avotu saraksts:
Rīgas pilsētas novadpētniecība
Krāsotāju ielas vēsture


Latvijas Balzams

A. Čaka iela 160

A/S “Latvijas balzams” pirmsākumi meklējami 1900.gadā, bet savu pašreizējo nosaukumu tas ir ieguvis 1970.gadā. Šobrīd uzņēmums ir vadošais alkoholisko dzērienu ražotājs Baltijā.
“Latvijas balzamam” pieder divas ražotnes Rīgā: dzirkstošo vīnu un vieglo alkoholisko dzērienu ražotne, kā arī stipro alkoholisko dzērienu ražotne. Tā produkcijas klāstā ir viens no vissenākajiem alkoholisko dzērienu zīmoliem Eiropā – Melnais balzams, kura pirmsākumi meklējami 1752.gadā. Daudzās pasaules valstīs pazīstams arī “Rīgas šampanietis”.

Informācijas avotu saraksts:
Rīgas pilsētas novadpētniecība

www.lb.lv


Mūrnieku iela

SONY DSC

Mūrnieku ielas unikālais koka apbūves ansamblis atrodas vēsturiskajā strādnieku rajonā un ir valsts nozīmes kultūrvēsturisks piemineklis, kurš iekļauts UNESCO Pasaules kultūrvēsturiskā mantojuma sarakstā. Mūrnieku ielai nosaukums piešķirts 1888.gadā kā veltījums mūrnieku profesijai, kas bija populāra šajā rajonā dzīvojošo vidū. Mūrnieku iela ir tikai 210 m gara. 2003.gadā atjaunots ielas autentiskais raksturs: koka ēkas un ielas bruģējums. 2007.gadā Mūrnieku ielas skvēriņā atklāta tēlnieku K.Īles un Ģ.Burvja skulptūra “Mūrnieks un skursteņslauķis”.

Informācijas avotu saraksts:
Rīgas pilsētas novadpētniecība


Rīgas Sv. Pāvila baznīca

Augusta Deglava iela 1

Pavila baznicaRīgas Sv. Pāvila evaņģēliski luteriskajai baznīcai pamati likti 1885.gadā, arhitekti – G. un H.Hilbigi. 1887.gadā notika baznīcas iesvētīšana. Dievnams kļuva par Grīziņkalna rajona apbūves galveno dominanti. Baznīca ir izcils eklektisma stila angļu neogotikas formās radīts arhitektūras piemineklis. Altārglezna – mākslinieka J.Tillberga 1937.gadā gleznotais darbs “Kristus augšāmcelšanās”.
Baznīca piedalās pilsētas mēroga pasākumos – “Staro Rīga” un “Muzeju nakts.”

Informācijas avotu saraksts:
Rīgas pilsētas novadpētniecība