SarkandaugavaSarkandaugava atrodas uz ziemeļiem no Rīgas centra, tā pilsētas robežās iekļauta 1828.gadā. Teika vēsta, ka tai vietā, kur tagad ir Sarkandaugava, pirms daudz gadiem, kad vēl latvieši cīnījušies ar vāciešiem, notikusi sīva kauja. Pēc kaujas Daugava no asinīm krāsojusies sarkana. No tā laika šī vieta iesaukta par Sarkandaugavu.

Sarkandaugavu var uzskatīt par vienu no pirmajiem Rīgas rūpniecības rajoniem, kurā gar Ganību dambi un Vecdaugavu 18.gs. beigās sāka koncentrēties lieli rūpnieciskie uzņēmumi: gumijas fabrika, katlu lietuve, apavu fabrika, kā arī pirmā cukura pārstrādāšanas manufaktūra Rīgā un alus darītava. Šodien apkaimes ievērojamākais objekts ir naftas produktu pārkraušanas uzņēmums “Man-Tess” Kundziņsalā.
Sarkandaugavā darbojas muzejs “Dauderi”, vairākas valsts nozīmes ārstniecības iestādes, kā arī saglabājušās vairākas baznīcas un liels skaits vecu namu.

Informācijas avotu saraksts:
Rīgas pilsētas novadpētniecība
Rīga latviešu daiļliteratūrā


Aldaris

Tvaika 44

Aldaris“Aldaris” ir senākā ražotne Sarkandaugavā, kas saglabājusies līdz mūsdienām.
Pēc Bavārijas vācieša Joahima Daudera ieceres 1865. gadā tika uzbūvēta alus darītava Waldschlößchen jeb Meža pils. 20.gs. sākumā tā ir modernākā alus darītava Eiropā. 1937.gadā uzņēmums iegūst nosaukumu “Aldaris”. No 2008.gada par “Aldara” īpašnieku kļūst Carlsberg Grupa, kuras produkcija pazīstama visā pasaulē.
2013.gadā tiek izstrādāta jauna uzņēmuma stratēģija – “Aldaris” kļūst par ekskluzīvu alus šķirņu brūvētāju un Carlsberg Grupas inovāciju centru Baltijā.

Informācijas avotu saraksts:
Rīgas pilsētas novadpētniecība
www.aldaris.lv


Kundziņsala

KundzinsalaKundziņsala izveidojusies, sākot ar 18.gs otro pusi pēc apkārtējo aizsargdambju uzcelšanas un Daugavas gultnes padziļināšanas, saplūstot vairākām nelielām saliņām. Tagadējos apveidus Kundziņsala sāka iegūt 19.gs sākumā. Domājams, ka salas nosaukums cēlies no puķes “kundzenes”, kas agrāk bagātīgi augusi apkārtējos ūdeņos.
20.gs. sākumā lielākā daļa salas iedzīvotāju bija rūpnīcas “Provodņik” strādnieki.
Šodien vienā Kundziņsalas daļā saglabājušās dzīvojamās mājas, rietumu daļu aizņem Rīgas jūras tirdzniecības ostas komplekss un konteineru termināls, kā arī naftas produktu pārkraušanas uzņēmums “Man-Tess”.

Informācijas avotu saraksts:
Rīgas pilsētas novadpētniecība


Sarkandaugavas ārstniecības iestādes

Psihiatrijas_slimnSarkandaugava jau izsenis pazīstama ar savām garīgajām dziednīcām. Jau Pētera I laikā izstrādāts projekts parka un nespējnieku patversmes ierīkošanai, kas realizēts 1836.gadā. Vēlāk tā pārtapa par Aleksandra Augstumu slimnīcu, ko šodien pazīstam kā Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centru. Otra psihiatriskā iestāde, kas izveidojās 19.gs., bija Sarkankalna slimnīca, kas mūsdienās pārtapusi par Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcu. Šajā apkaimē atrodas arī Latvijas Jūras medicīnas centrs.

Informācijas avotu saraksts:
Rīgas pilsētas novadpētniecība