TornakalnsTorņakalns ir viena no senākajām Pārdaugavas apkaimēm. Par vienotu Rīgas priekšpilsētu Torņakalns kļuva tikai 19.gs. beigās, saplūstot agrākajos gadsimtos šeit uzceltajiem atsevišķajiem ciemiem. Viena no senākajām apdzīvotajām teritorijām atradās pie Sarkanā sardzes torņa, kurš Mārupītes labajā krastā četrus gadsimtus sargāja Rīgu un deva arī nosaukumu tuvākajai apkārtnei.

Pie Mārupītes tika uzceltas Marijas dzirnavas, kas darbojās no 13.gs. līdz Pirmajam pasaules karam. Kopš 19.gs. otrās puses caur Torņakalnu izbūvētas Rīgas – lJelgavas un Rīgas – Tukuma dzelzceļa līnija. 18.gs. beigās un 19.gs. sākumā Torņakalns kļuva par turīgu pilsētnieku iecienītu atpūtas vietu, kuri šeit cēla savas muižiņas.
Torņakalns ievērojams ar Jāņa Akuratera muzeju, Arkādijas parku, Mārupīti, Māras dīķi, Rīgas Lutera baznīcu.

Informācijas avotu saraksts:
Rīgas pilsētas novadpētniecība
Rīga latviešu daiļliteratūrā
http://www.arhivi.lv/sitedata/LVVA/dokumenti/Publikacijas/Tornakalns.pdf


Arkādijas parks

ArkadijaJau 18.gs. Māras dīķa apkārtne, tā sauktā Altona, bija pilsētnieku iecienīta atpūtas vieta. 1896.gadā, kad šī teritorija nonāca pilsētas īpašumā, to pārdēvēja par Torņkalna parku. Pēc 1900.gada parku pēc Rīgas dārzu arhitekta G.Kufalta projekta rekonstruēja – izveidoja Mārupītes gultni, iekārtoja dīķus, ūdenskritumus, uzcēla tiltus, bet 1910.gadā atvēra restorānu. 1911.gadā to nosauca par Arkādiju. Parka labiekārtošana turpinājās 1926.-1927.gadā, kad dārzu arhitekts A.Zeidaks veica kārtējo rekonstrukciju un pēc arhitekta P.Kundziņa projekta iekārtoja koncertlaukumu un estrādi.
Māras dīķis – mākslīgi veidota ūdenskrātuve, kas ierīkota kā Māras dzirnavu ezers. 2012.gadā pabeigta dīķa attīrīšana, apstādījumu un teritorijas labiekārtošana. Arī mūsdienās Arkādijas parka teritorija ir populāra iedzīvotāju atpūtas vieta.

Informācijas avotu saraksts:
Rīgas pilsētas novadpētniecība
Rīga latviešu daiļliteratūrā


Rīgas Lutera (Torņakalna) baznīca

Torņakalna iela 3/5

Tornakalna_baznRīgas Lutera baznīca, ko daudzi pazīst arī kā Torņakalna baznīcu, ir celta pēc Johana Koha projekta, interjeru veidojis V.Bokslafs, un tā ir pirmā Lutera vārdā nosauktā baznīca Latvijā. Dievnams tika iesvētīts 1891.gada 24.februārī. Rīgas Lutera draudze ir lielākā luterāņu draudze Latvijā. 2010.gadā atvērts jaunais Torņakalna draudzes nams, kas būvēts pēc dāņu arhitekta Kristiana Kolda projekta.

Informācijas avotu saraksts:
Rīgas pilsētas novadpētniecība
http://www.rigasluteradraudze.lv