VecrigaRīgas pilsētu 1201.gadā dibināja bīskaps Alberts, pilsētas tiesības tā ieguva 1225.gadā. Visvecākā pilsētas teritorija ir tagadējās Pēterbaznīcas, Jāņa un Jura baznīcas, nedaudz vēlāk arī Doma laukums. Pēterbaznīcā un vēlāk Domā atradās bīskapa sēdeklis. 1282.gadā Rīga kļuva par Hanzas savienības locekli, nostiprinot savas pozīcijas tirgotāju un amatnieku vidū. Mūsdienās Vecpilsētā koncentrēti saglabājušās viduslaiku un vēlāko periodu apbūves vēsturiskās vērtības. Rīgas vēsturiskais centrs 1998.gadā tika iekļauts UNESCO Pasaules Mantojuma sarakstā.

Vecpilsētā atrodas Latvijas prezidenta rezidence un Rīgas Domes ēka, izvietotas daudzas kultūras iestādes, izstāžu zāles un mākslas saloni, tā piedāvā plašas izklaides iespējas tūristiem un vietējiem iedzīvotājiem.

Informācijas avotu saraksts:
Rīgas pilsētas novadpētniecība
Rīga latviešu daiļliteratūrā


Doma baznīca

Herdera laukums 6

Doma_baznRīgas Doma pamatakmens ielikts bīskapa Alberta vadībā 1211.gadā. 14.gs. beigās un 15.gs. sākumā Doma baznīca tika paplašināta, pārbūvējot to par baziliku. Rīgas Doms vairākkārtīgi cietis, piedzīvojis pārbūves, restaurācijas un atjaunojumus. No 1881.gada līdz 1914.gadam norisinājās restaurācijas darbi, kuru rezultātā baznīca ieguva savu patreizējo veidolu.
Rīgas Doma ērģeles ir pieskaitāmas pie pasaules vērtīgākajām vēsturiskajām ērģelēm. Kopš 2005.gada nogales Rīgas Doma atjaunošanas nodaļa strādā pie Rīgas Doma saglabātības stāvokļa izpētes un konservācijas darbu veikšanas.
Rīgas Doms ir Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskapa katedrāle, kā arī viena no ievērojamākajām mūzikas norises vietām Rīgā.

Informācijas avotu saraksts:
Rīgas pilsētas novadpētniecība
Rīga latviešu daiļliteratūrā
www.doms.lv


Melngalvju nams

Rātslaukums 6

Melngalvju_namsPirmoreiz avotos minēts 1334.gadā kā Lielās ģildes Jaunais nams. Nams celts kā sanāksmju un dzīru vieta dažādām Rīgas sabiedriskajām organizācijām. 17.gs. par tā iemītniekiem kļuva ārzemju, galvenokārt vācu, tirgotāju brālība – Melngalvju biedrība. Melngalvju nams Otrā pasaules kara laikā tika nopostīts. Kopš 1999.gada Rīga atkal lepojas ar atjaunoto Melngalvju namu.

Informācijas avotu saraksts:
Rīgas pilsētas novadpētniecība
www.melngalvjunams.lv


Rātsnams

Rātslaukums 1

RatsnamsRīgas vēsturē Rātsnami būvēti vairākkārtīgi, sākot no 13.gs. Rātsnama vēsturiskā ēka, kuras modernizēta kopija redzama šodien, celta 1750.-1765.gadā. Līdz 1889.gadam tajā atradās Rīgas rāte. 20.gs. 20.-30.gados Rātsnamā atradās Rīgas pilsētas diskonta banka, Rīgas pilsētas bibliotēka u.c. iestādes. Ēka gāja bojā Otrā pasaules kara laikā.
Jaunā Rātsnama celtniecība sākās 2000.gadā, tā ilga trīs gadus un Rātsnama atklāšana notika 2003.gada 4.novembrī. Pašlaik Rātsnamā atrodas Rīgas Dome.

Informācijas avotu saraksts:
Rīgas pilsētas novadpētniecība
www.zudusilatvija.lv/objects/object/23159/
www.letonika.lv/groups/Default.aspx?title=071080_1.gif


Rīgas Sv. Pētera baznīca

Reformācijas laukums 1

Viena no vecākajām viduslaiku monumentālās arhitektūras celtnēm Baltijas valstīs. Rīgas Sv.Pētera baznīca pirmo reizi dokumentos minēta 1209.gadā. 15.gs. pārbūvju rezultātā veidojusies tagadējā bazilika. Gadu gaitā baznīca cietusi ugunsgrēkos, kā arī veiktas vairākas pārbūves. Vissmagāk Pētera baznīca cieta Otrā pasaules kara laikā. Atjaunošanas darbi uzsākti 1954.gadā, bet pilnībā baznīca atjaunota 1983.gadā. Baznīcā atjaunota reliģiskā darbība, kā arī tā ir ievērojams kultūras un mākslas centrs.

Informācijas avotu saraksts:
Rīgas pilsētas novadpētniecība
Rīga latviešu daiļliteratūrā
http://peterbaznica.riga