IļģuciemsIļģuciems atrodas Pārdaugavas ziemeļu daļā. 1786.gadā Iļģuciemu kā Jelgavas priekšpilsētas sastāvdaļu pievienoja Rīgai. Sākot ar 18.gs. beigām, Iļģuciemā sāka celt vairākas fabrikas un manufaktūras, kas īpaši strauji attīstījās 19.gs. otrajā pusē. Pirmie fragmentārie Iļģuciema plānojuma projekti izstrādāti 20.gs. sākumā un 30.gados, bet 50.gados Rīgas cementa un šīfera rūpnīcas strādniekiem uzbūvētas pirmās tipveida dzīvojamās ēkas. 20.gs. 60.gados Iļģuciemā izveidots jauns daudzstāvu dzīvojamais rajons, vietām mijoties ar vēsturisko mazstāvu apbūvi.
Iļģuciemā atrodas kultūras centrs “Iļģuciems”, populāra atpūtas vieta – Džegužkalns, bezalkoholisko dzērienu rūpnīca “Ilgezeem”, kā arī sieviešu cietums.

Informācijas avotu saraksts:
Rīgas pilsētas novadpētniecība
Rīga latviešu daiļliteratūrā


Dzegužkalns

DzegužkalnsDzegužkalns veidojies kā vaļņveida kāpa Daugavas ielejas malā, tagadējā Iļģuciema teritorijā starp Daugavgrīvas, Dzegužu un Embūtes ielu. Tas ir Rīgas augstākais reljefa punkts – 28 metri virs jūras līmeņa, 16-18 metri virs tuvākās apkārtnes.
Jau 1893.gadā pēc ainavu arhitekta Georga Kūfalta projekta Dzegužkalnā uzsākta parka izveide. Mūsdienās parks ir iecienīta atpūtas un dažādu pasākumu norišu vieta. To divās daļās sadala Buļļu iela. No Dzegužkalna augstākā punkta paveras skaists skats uz Rīgas centru. Dzegužkalnā izveidots neliels piemiņas memoriāls, kur senāk atradušies Pārdaugavā vecākie zināmie kapi.

Informācijas avotu saraksts:
Rīgas pilsētas novadpētniecība
Rīga latviešu daiļliteratūrā


Spilve

SpilveSpilve savu nosaukumu ieguvusi no grīšļu dzimtas auga, jo agrāk šajā teritorijā bija plaši purvāji un joprojām Spilves mitrajās pļavās ir sastopams šis augs.
20.gadsimta 20.gados Spilves pļavās iekārtoja lidostu, ko dēvēja par “Spilves gaisa ostu”. Trīsdesmito gadu beigās lidosta apkalpoja aviolīnijas: Rīga – Viļņa – Varšava, Rīga – Tallina – Helsinki un citas. Tā bija Rīgas galvenā lidosta līdz lidostas “Rīga” atklāšanai 1975.gadā. Aviācijas centrs “Spilve” 20.gs. 90.gados tika izmantots kā privāto lidojumu un izpletņlēcēju treniņu lidosta. 2011.gadā atjaunota tradīcija ik gadu rīkot Aviācijas svētkus. 2012.gadā lidostas “Spilve” pasažieru ēkā tika atvērts Aviācijas muzejs.

Informācijas avotu saraksts:
Rīgas pilsētas novadpētniecība
Rīga latviešu daiļliteratūrā
http://www.spilve.org
http://www.arhivi.lv/sitedata/LVVA/dokumenti/Publikacijas/No%20Spilves%20lidz%20Zundam.pdf