RCB Čiekurkalna filiālbibliotēkā (Čiekurkalna 1. līnija 64, 2. stāvā) no 2022. gada 1. aprīļa līdz 30. aprīlim skatāma Izstāde “Debesis ir mūsos”, kas veidota, pieminot Rīgas Evaņģēliski luteriskās Misiones baznīcas diakonu Oļģertu Miķelsonu.
Oļģerts Miķelsons bija Rīgas Evaņģēliski luteriskās Misiones draudzes darbinieks, draudzes dievnama mākslinieciskā tēla izveidotājs.
Dzimis 1927. gadā Rīgā, Voldemāra Aleksandra Miķelsona un Arikas Miķelsones, dzim. Karapetjancs ģimenē. Piedalījies Otrajā pasaules karā kā gaisa spēku palīgs. 1950. gadā beidzis Rīgas Būvniecības tehnikumu.
Jau 20. gs.60. gados, dzīvojot Jūrmalā, Rīgas ielā 4, Oļģerts Miķelsons pamazām uzsāka savu viena dzīves posma mākslas darbu, dekorējot dzīvojamo ēku ar stikla un oļu mozaīkām un radot savdabīgus, gan atpazīstamus, gan abstraktus skulpturālus tēlus, kas ietiecas pat Lielupē. Šajos gados beidzis Tautas augstskolu, iegūstot arhitektūras un celtniecības projektētāja profesiju. Oļģerta veikums Majoros iemūžināts 1979. gadā režisora Jāņa Streiča uzņemtajā filmā “Nepabeigtās vakariņas.”
Savos atmiņu stāstos viņš min 1983. gada 14. februāri kā liktenīgo dienu, kad, sajūtot Dieva aicinājumu, nolēmis pamest iepriekšējo dzīves vietu Majoros un doties uz Čiekurkalnu. Oļģerts tad pamazām uzsāk remonta darbus pie Misiones draudzes ēkas. Vairāk kā 20 gadu garumā (pārsvarā 20. gs. 80. – 90. gados) viņš veidojis Misiones baznīcas ēkas dekoratīvo apdari un tās teritorijā esošos mākslinieciskos veidojumus – stikla un oļu mozaīkas, skulpturālus objektus, zvanu torni, veicis arī baznīcas iekštelpu daļēju pārbūvi un interjera apdari. Viņa naivisma manierē veidotie darbi nereti salīdzināti ar Katalonijas arhitekta Antonio Gaudi darbiem. 2017. gadā O. Miķelsona izveidotais Misiones baznīcas dekoratīvās apdares ansamblis tika iekļauts valsts aizsargājamo pieminekļu sarakstā kā vietējas nozīmes mākslas piemineklis.
O. Miķelsons bijis arī LELB Teoloģiskā semināra students, taču nav to pabeidzis. 90. gadu sākumā viņš Misiones draudzē kalpoja kā diakons. Oļģerts bija arī aktīvs Vides aizsardzības kluba un LNNK biedrs un dedzīgs Atmodas laika ideju paudējs.
Vēl viena O. Miķelsona aizraušanās bija mūzika. Viņš ir sarakstījis aptuveni 70 dziesmas ar saviem un citu autoru vārdiem.
Oļģerts mēdza arī gleznot, lai gan nebija to mācījies. Viens no viņa iedvesmas avotiem bija daba. Oļģerta radītās ainavas ir smalki un rūpīgi veidotas ar puantilismam raksturīgu manieri, klājot krāsas triepienu pie triepiena, kas ietērpj koku smalki izzīmētos siluetus. Viņš radījis arī portretus, figurālas kompozīcijas un klusās dabas. Oļģerts Miķelsons daudzveidīgā mākslas valodā stāstīja savu dzīves un Dievatziņas izjūtu, vienmēr izceļot Mīlestību kā pašu galveno dzīves saturu un jēgu. Mīlestību pret savu zemi un valsti viņš apliecinājis arī mākslas darbos, ievijot tajos nacionālus un patriotiskus motīvus, kurus sastopam ik uz soļa Misiones baznīcas teritorijā.
Pēdējo mūža cēlienu O.Miķelsons veselības problēmu dēļ pavadīja pansionātā.
Aizgājis mūžībā 92 gadu vecumā 2019. gada 18. aprīlī, Zaļajā ceturtdienā.
O. Miķelsonam veltīta filma Schreyenbusch Gaudi.
Oļģerta Miķelsona nesavtīgā un daudzpusīgā darbībā ir atstājusi paliekošas pēdas Čiekurkalna un Latvijas vēsturē.
Pieminot šo gaišo cilvēku RCB Čiekurkalna filiālbibliotēkā no 1. līdz 30.aprīlim aplūkojama izstāde ar viņa darbības apkopojumu – gleznas, notis, fotogrāfijas, raksti periodikā un atmiņu vēstījumi.
Izstāde skatāma: P., C., Pk.: 10 – 18, O.: 11 – 19., T.: 10 – 20, S.: 10 – 17
Kontaktinformācija: tālr. 67043605, e-pasts: rcb.ciekurkalns@riga.lv
Foto: Stanislavs Lopatinskis