RCB filiālbibliotēkās oktobrī un novembrī aktīvi notika dažādi pasākumi bērniem integrācijas projekta “Pratīgs skolēns informācijas plašumos” ietvaros.
Rīgas Centrālā bibliotēka saņēmusi finansiālu atbalstu Rīgas valstspilsētas pašvaldības Centrālās administrācijas Rīgas pilsētas Apkaimju iedzīvotāju centra sabiedrības integrācijas un brīvprātīgā darba projektu konkursā Rīgas valstspilsētas pašvaldības iestādēm un struktūrvienībām sabiedrības integrācijas projektu īstenošanai.
18. oktobrī Daugavas filiālbibliotēku apmeklēja Rīgas Purvciema vidusskolas 7.klases skolēni, lai bibliotekārajā stundā “Esi drošs un zinošs” iepazītos ar bibliotēku, tās pakalpojumiem un lietošanas noteikumiem, kā arī izspēlētu medijpratības spēli “No interneta līdz TikTok”. Tika pārrunāti droša interneta pamatnosacījumi, pievēršot uzmanību aizdomīgām ziņām un profiliem, algoritmiem, informācijas burbuļiem, nepatiesām ziņām un dezinformācijai. Noslēgumā skolēni pārbaudīja pasākumā iegūtās zināšanas, izspēlējot “Kahoot!”.
20.oktobrī Iļuģciema filiālbibliotēka, sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku, organizēja pasākumu Iļģuciema pamatskolas 4., 5. un 6.klases skolēniem, kurā tika apskatīta Latvijas kultūras kanona tīmekļvietne https://kulturaskanons.lv/. Tā nodrošina informācijas pieejamību, mudina runāt, rakstīt un stāstīt par šīm vērtībām, tādējādi nodrošinot to popularizēšanu, iepazīšanu, izprašanu.
20.oktobrī filiālbibliotēkā “Pūce” pulcējās pamatskolas “BŪSIM” 7., 8. un 9.klašu audzēkņi un pedagogi, lai piedalītos izzinošā ceļojumā pa dažādām interneta vietnēm, pārrunātu darbošanos sociālajos medijos un ar to saistītajiem riskiem, kā arī iepazītos ar jaunu ceļabiedru internetā – mākslīgo intelektu. Pasākuma dalībnieki ne tikai klausījās bibliotekāru stāstījumā, bet aktīvi līdzdarbojās, risinot āķīgus uzdevumus un iesaistoties diskusijās.
26.oktobrī Šampētera filiālbibliotēkā uz pasākumu “Peles, grāmatas un vēl…” viesojās PII “Māja” audzēkņi, kuri atraktīvā veidā iepazinās ar bibliotēku, izspēlējot meklēšanas spēli “Atrodiet bibliotēkas peles”. Bērni meklēja aploksnes ar mīklām un uzdevumiem, bet peles tika uzmeklētas gan pie periodikas, grāmatām, audiogrāmatām un citur. Tā kā bija atrasta arī datorpele, tika noskaidrots, vai bērni lieto datorus un viedierīces. Ar lielu interesi bērni noklausījās Ričija Rū dziesmiņu par drošību internetā un pārrunāja arī citus ar drošību saistītus jautājumus.
1.novembrī RCB Torņakalna filiālbibliotēkā notika bibliotekārā stunda “Informācijas meklēšana internetā”, ko apmeklēja Rīgas Katoļu ģimnāzijas 8.klase. Tika pārrunātas problēmas, ar kādām mēdzam saskarties, cenšoties sameklēt informāciju internetā, aplūkots, kam jāpievērš uzmanība, lai izvērtētu informācijas uzticamību. Skolēni iepazinās ar Rīgas Centrālās bibliotēkas tīmekļvietnes piedāvātajiem elektroniskajiem resursiem un meklēja atbildes uz bibliotekāru sagatavotiem jautājumiem. Tika pārrunāti dažādi informācijas meklēšanas ceļi, kā arī secināts, ka vienā vietnē informācija var būt pilnīgāka, citā – mazāk pilnīga.
1. un 2. novembrī Juglas filiālbibliotēkā ciemojās PII “Aivija” vidējā grupiņa un Rīgas 63.pamatskolas 1.klases skolēni. Bērni tika iepazīstināti ar bibliotēku, tās noteikumiem un sniegtajiem pakalpojumiem. Inetraktīvā veidā skolēni ar viedtālruņa palīdzību skenēja grāmatās pieejamos kvadrātkodus un atvēra attiecīgās interneta adreses, tostarp pārrunājot drošas un mazāk uzticamas interneta vietnes. Ieskicējot pamatnoteikumus pratīgai interneta lietošanai, tika izmantoti materiāli no Tet skoliņas. Ar pašiem mazākajiem bibliotēkas apmeklētājiem tika meklēta informācija par dzīvniekiem dažādos uzziņu materiālos.
2.novembrī Rīgas 47.vidusskolas 11. un 12.klašu skolēni ar interesi piedalījās Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Bišumuižas filiālbibliotēkas kopīgajā pasākumā – LNB Digitālās kolekcijas “Industriālais mantojums” prezentācijā. Pēc lekcijas sekoja atraktīvā daļa – jauniegūto zināšanu nostiprināšana digitālas viktorīnas veidā “Kahoot!”
14. novembrī filiālbibliotēku “Zemgale” apmeklēja Rīgas 3. pamatskolas 7. klases skolēni, kuri nodarbībā par drošu internetu pārrunāja dažādus atgadījumus no pašu pieredzes, kā arī uzzināja, kas ir dziļviltojumi un kā tos atpazīt. Vai viegli kļūdīties, kā rīkoties lai no kļūdām izvairītos? Kopā ar bibliotekāru bērni dalījās pārdomās, kā dažādās interneta vietnēs cilvēks reaģē uz aicinājumiem steidzami apstiprināt atsūtītu kodu. Vai ieteicams atvērt piekļuves saiti, ko atsūtīja draugs? 16. un 17. novembrī filiālbibliotēkā viesojās Rīgas 4. pirmsskolas izglītības iestādes “Avotiņš” audzēkņi, ar kuriem tika pārrunāts kā mainījusies informācijas tālāknodošana cilvēkiem senatnē un mūsdienās, kā mainījies ziņu daudzums visā pasaulē. Cik daudz dažādu informācijas avotu ir šodien? Kā neapmaldīties un ko der atcerēties, lai rīkotos pareizi, ja saskaramies ar nezināmo un savādo. Kāpēc nesteigties un vienmēr jautāt vecākiem, skolotājiem un citiem pieaugušajiem. Nodarbības laikā tika izmantoti dažādi metodiskie līdzekļi un lasīta Solvitas Denisas-Liepnieces grāmata “Caps un ciet jeb Vilks manipulators.”